TOCZKA to ładne słowo, lubimy je, w językach słowiańskich oznacza kropkę, koniec, ale dla nas, toczka to zaledwie punkt wyjścia, prolog wędrówki do świata nieskrępowanej wyobraźni.
W szczególnym kręgu naszych poszukiwań i zainteresowań są kraje słowiańskiego Południa i wywodzący się z tego kulturowego obszaru artyści, pisarze. Seria NA POŁUDNIE to pisarstwo przesiąknięte nutą nadrealizmu, z bohaterami żyjącymi na granicy dwóch światów – rzeczywistego i wyobrażonego. To autorzy znani i doceniani na rodzimym rynku wydawniczym, książki nagradzane literackimi nagrodami, uznane przez czytelników. Wyszukujemy i wydajemy historie które mają nas zabrać daleko poza kropkę kończącą to zdanie.
Czytajcie!
Pewnego dnia w świecie kul pojawiła sie pewna kropka. Żyła sobie w swoim kulistym domku i nigdzie nie wychodziła, bo wstydziła sie swoich rozmiarów. Był słoneczny dzień, gdy patrząc przez okno w świetlistą kulę na niebie, pomyślała: Świat jest kulą, a ja kropką. Uważają mnie za coś nieważnego, jakbym była zaraźliwa lub brudna, jakbym była wirusem albo ekstrementem! Ale tak nie jest! Z czego powstał świat? Z kropki! Właśnie tak! Dośc już milczenia! Od teraz będę głośnym fonemem! Tak będzie i kropka!
Tak kropka pomyślała i wyszła w świat, aby pokazać, że ma znaczenie. I od tego momentu się włóczy. I jeśli dobrze się przyjrzysz, zobaczysz ją wszędzie. Popatrz. Jest tutaj, teraz.
Branko Prlja, „Kropka, która się włóczy” (ze zbioru: „Jak trzymać parasol bez ręki”, Toczka 2015)